DESPRE COMPANIE

We are led by a vision to be the most trusted cybersecurity technology provider in the world, which means we constantly anticipate, innovate, and go the extra mile. Bitdefender delivers robust security you can rely on. With a global security delivery infrastructure protecting half a billion endpoints, visionary solutions, and a wealth of awards, we have been a trusted security provider since 2001.

Bitdefender works with government organizations, large enterprises, SMEs, and private individuals in over 150 countries. With 1,000 employees and a team of 500+ engineers and researchers, Bitdefe...

Internship la Bitdefender Content Filtering Team, QA
Stagiu plătit la Bitdefender · Începe după sesiune
Categorii:
  • – Cybersecurity
Oraș:
  • room Iași

Responsabilități: Noi căutăm o persoană curioasă, pasionată de tehnologie, proactivă, care să își dorească să descopere buguri în aplicații sau în fluxuri de lucru. Gândirea outside the box e un mare plus în acest domeniu, pentru că un tester bun trebuie să vadă ceea ce le scapă din vedere tuturor. Vei avea ocazia: • să simți câtă responsabilitate implică să ai ultimul cuvânt înainte de a trimite un produs în toată lumea în câteva secunde • să contribui la testarea motoarelor antispam ce funcționează pe 5 platforme și numeroase profile de produse • să-ți folosești creativitatea pentru a găsi idei de scenarii pentru testarea calității acestor motoare

Cerințe: Ar trebui ca tu: • să fii curios și să nu-ți fie frică să pui întrebări; • să fii capabil să analizezi date și să înțelegi importanța prioritizării taskurilor • să ai o gândire critică și un simț nativ în a descoperi probleme • să te descurci în cel puțin un limbaj de scripting: perl, python sau nodejs • să fii confortabil cu lucrul pe mai multe platforme (Windows și Linux sunt cele mai comune). Ar reprezenta un plus: • să ai cunoștințe de testare unitară sau să știi tool-uri de testare automată • să cunoști detaliile de funcționare a protocoalele folosite pentru transmiterea mesajelor pe Internet: POP3, SMTP; • să fii familiar cu MongoDB; • să fii familiar cu platforme de Bug Tracking și Continuous Integration: Jira, Bamboo, Jenkins.

Ce-ți oferim: Noi îți oferim un mediu de lucru plăcut, colegi plini de entuziasm dar mai ales posibilitatea să vezi cum se testează un software care ajunge la milioane de utilizatori. Munca ta va impacta eficiența comunicării prin e-mail și a campaniilor de email marketing în toată lumea.