DESPRE COMPANIE

Facultatea de Informatica din cadrul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi, deruleaza pe o perioada de 5 ani un proiect de dezvoltare experimentala, numit PrivateSky. In cadrul proiectului se desfasoara activitati de cercetare si dezvoltare de aplicatii inovatoare pe domenii noi cum ar fi privacy sau blockchain. Proiectul are un pronuntat caracter practic, rezultatele cercetarii find supuse in acest moment unui proces de transfer tehnologic catre 8 companii de IT din Romania.

DE LA ACEEAȘI COMPANIE
UI/UX Designer
Stagiu neplătit la PrivateSky · Începe după sesiune
Categorii:
  • – Web
Oraș:
  • room Iași

Principalele responsabilitati ale candidatilor selectionati vor fi:

  • Crearea de wireframe-uri, storyboard-uri, user flow-uri pentru comunicarea in mod eficient nivelul de interactivitate si a ideilor propuse spre a fi dezvoltate in cadrul produselor
  • Executarea tuturor etapelor de design de la concept pana la predarea lor catre programatori.
  • Stabilirea de ghiduri vizuale si dezvoltarea de metode practice de aplicare.
  • Comunicarea si argumentare obiectiva a ideilor
  • Creativitate si perseverenta in a cauta cea mai buna solutie pentru fiecare provocare intampinata.

Toate activitatile se vor desfasura sub indrumarea si cu sprijinul colegilor cu experimenta din echipa.

Calificari:

  • Cunostinte de design
  • Cunostinte practice de folosire a programelor de editare photo (Adobe Photoshop, Adobe - Illustrator, Coreldraw sau echivalent)
  • Cunosterea si intelegerea noilor tendinte in ceea ce priveste design-ul produselor software

Beneficii:

Candidatii ce vor fi selectionati sa participe in cadrul proiectului PrivateSky vor avea posibilitatea de a experimenta intreg procesul de cercetare si dezvoltare pe situatii si produse reale precum se intampla intr-o companie de IT, dar beneficiind si de avantajele mediului academic.

Printre beneficii se numara si:

  • Consolidarea si imbunatatirea cunostintelor teoretice prin aplicarea acestora in situatii si produse reale
  • Dezvoltarea cunostintelor tehnice prin lucrul cu tehnologii inovatoare (e.g. blockchain)
  • Lucrul intr-un mediu dinamic sub indrumarea unui mentor cu experienta bogata atat in mediul industrial, cat si in cel academic
  • Program de lucru flexibil